نیاز به تعویض مفصل

نیاز به تعویض مفصل

مشکلاتی که نیاز به انجام عمل جراحی تعویض مفصل لگن را ایجاد می کنند

عمل جراحی تعویض مفصل لگن ممکن است برای بیمارانی تجویز شود که دارای مشکلات خاص در ارتباط با مفصل لگن خود باشند و این مشکلات نسبت به روش های درمانی فیزیوتراپی معمول و برنامه های توان بخشی واکنش مناسب نشان نداده باشند. به این ترتیب بیمار احتمالاً با درد شدید و ناتوانی مواجه می شود. بعضی از شرایطی که نیاز به درمان آنها با انجام عمل جراحی تعویض مفصل وجود دارد، به شرح زیر هستند:

  • استئو آرتریت حاد
  • آرتریت روماتوئید
  • آسیب دیدگی رباط یا عفونتی که باعث استئو آرتیت حاد می شود
  • ابتلا به بیماری نقرس
  • نکروز آواسکولار (مرگ استخوان به دنبال عدم عرضه مناسب خون به آن)
  • بعضی از موارد شکستگی لگن (به خصوص مواردی که با احتمال بالای ابتلا به نکروز آواسکولار همراه است)
  • دیسپلازی استخوان (رشد غیر عادی استخوان)
  • تشکیل تومور

علائم و نشانه هایی که به انجام عمل جراحی تعویض مفصل لگن منتهی می شوند

بیماران معمولاً با ورم شدید، درد و سفتی مفصل و نیز علائمی مواجه می شوند که می توانند ملایم تا شدید باشند. در این حالت درد ممکن است در ناحیه جلو، پشت یا اطراف لگن، کشاله ران، و یا در بعضی موارد در ناحیه زانو، ماهیچه ساق پا، قوزک یا کف پا احساس شود. این علائم معمولاً با انجام فعالیت هایی که نیازمند وارد کردن فشار زیاد به بدن هستند (به خصوص بالا رفتن از تپه ها یا سطوح غیر هموار یا ایستادن برای یک مدت زمان طولانی)، خم شدن زیاد، صاف کردن یا پیچاندن لگن، بالا رفتن از پله ها، زانو زدن یا در هنگام چمباتمه زدن، تشدید می شوند

بیمار در این شرایط با مشکل در ارتباط با وارد شدن به اتومبیل یا رخت خواب و خارج شدن از آن مواجه می شود. علاوه بر این بیمار ممکن است با یک پا راه رفته یا به خاطر درد نتواند وزن خود را تحمل کند. این علائم همچنین می تواند با استراحت کردن افزایش پیدا کرده و به صورت گرفتگی، درد یا سفتی (در اکثر مواقع در طول شب یا در ابتدای صبح) احساس شود.

در این شرایط هنگامی که ناحیه لگن خود و محل زخم های جراحی را لمس می کنید، معمولاً با احساس درد و حساسیت مواجه می شوید. افزایش دمای داخل بافت بدن نیز یکی از مشکلات رایج بیمار در این زمان می باشد. علاوه بر این ممکن است لگن احساس ضعیف شدن یا بی ثباتی پیدا کرده و در بعضی موارد خاص با انجام بعضی حرکت ها احساس فرو ریختن در لگن ایجاد شود. کبودی، مورمور، یا بی حسی نیز ممکن است در بین بیماران مبتلا به مشکل مفصل لگن مشاهده شود و شدت این علائم از بیماری به بیمار دیگر متفاوت می باشد.